Nuusberigte


  • Verlede week het HoŽr Volkskool die jaarlikse kleure swemgala gehad.  Dit was 'n eerste vir die skool met 'n middag-aand gala wat die gala 'n heel ander atmosfeer gegee het.  Die 'nuwe' omstandighede het egter nie HoŽr Volkskool se topswemmers beÔnvloed nie, want die rekords het steeds gespat.

    Lizandri Crewe-Brown het op die dag aan tien items deelgeneem en 'n rekordgetal van nege rekords laat spat.  Rekords wat sy gebreek het: 4x50m Individuele Wisselslag, 50m, 100m en 200m Rugslag, 50m en 100m Borsslag, die 50m, 100m en 200m Kruipslag.  Die 200m kruipslag rekord het sy met 17 sekondes verbeter.  Die rekord het gestaan vanaf 1995, opgestel deur Jo-AnŤ Nel.

    Llewellyn Crewe-Brown het die 100m rugslagrekord gebreek, asook die 20jaar-oue rekord van MC Dippenaar, met 'n tyd van 28,63.

    Jaco GOuws het ook 'n rekord gebreek, nl. die 50m Borsslag.

    Foto: Na afloop van die gala is Lizandri Crewe-Brown en Llewellyn Crewe-Brown aangewys as die Victrix en Victor Ludorum van die dag.




     

     


  • Atletiekprestasies van ‘n goeie standaard en taai mededinging tussen die atlete was kenmerke van die Kamdeboo / Dr Beyers Naude HoŽrskole Byeenkoms op Collie Koeberg.

    Verskeie byeenkomsrekords het in die slag gebly. Vier honderd en twintig atlete het aan die byeenkoms deelgeneem van ses HoŽrskole en vier Laerskole.

    Die volgende vyf en dertig eerste plekke is deur atlete van HoŽr Volkskool behaal:
    Naam van atleet Item Ouderdom Afstand / Tyd
    Cullen August 100 meter Seuns onder 19 11,06 sekonde
    Zandiswa Speelman Hoogspring Dogters onder 19 1,45 meter
    Judy van Heerden Gewigstoot Dogters onder 19 7,47 meter
    Madťl Piek Spiesgooi Dogters onder 19 35,02 meter
    Mia DŲrfling Diskus Dogters onder 19 25,15 meter
    Heinreť Goliath 400 meter Seuns onder 17 52,94 sekonde
    Lafras van Rooyen Diskus Seuns onder 17 38,45 meter
    Devan Nel Gewigstoot Seuns onder 17 11,31 meter
    Abeedha Masimla Spiesgooi Dogters onder 17 34,22 meter
    100 meter 14,38 sekonde
    Verspring 4,53 meter
    Devenito Grootboom 3000 meter Seuns onder 16 11:8,31 sekonde
    Jaydee Jooste Hoogspring Seuns onder 16 1,70 meter
    Driesprong 12,10 meter
    Verspring 5,61 meter
    Chris Burger Spiesgooi Seuns onder 16 38,24 meter
    Caryn Swartz 100 meter Dogters onder 16 13,69 sekonde
    200 meter 28,60 sekonde
    Verspring 4,58 meter
    Cara Leonard Diskus Dogters onder 16 22,46 meter
    Lykita Koeberg Spiesgooi Dogters onder 16 26,93 meter
    Maryna Nell 800 meter Dogters onder 16 2:52,43 sekonde
    Tiaan Erasmus Diskus Seuns onder 15 33,40 meter
    Gewigstoot 10,54 meter
    Ricklin Niemand Hoogspring Seuns onder 15 1,45 meter
    Tiane Lombard Gewigstoot Dogters onder 15 10,24 meter
    Diskus 24,38 meter
    Jan Hendrik Gouws Gewigstoot Seuns onder 14 10,27 meter
    Hoogspring 1,45 meter
    DiŽgo Peters Verspring Seuns onder 14 4,90 meter
    Joshua Bouwer Spiesgooi 26,12 meter
    Danť Thiart Gewigstoot Dogters onder 14 8,85 meter
    Hoogspring 1,35 meter
    Marni vd Merwe 100 meter Dogters onder 14 13,97 sekonde
    Verspring 4,55 meter

     
     


  • Die ATKV-bestuur van HoŽr Volkskool se jeugtak, Die Volksmond vir 2017,  is aangewys.

    Foto:  Agter: Zileke de Jager, Marichen Piek en Gideon Muller.
    Voor: Annelou van der Mescht, Jana Wagenaar en Justin Gafoor ( voorsitter ).


    Hul beplan 'n besige jaar om Afrikaans meer te bevorder in ons skool.
     
     


  • Krieket
    HoŽr Volkskool se 0.15krieketspan het die afgelope week teen Marlow krieket gespeel op hulle velde.
    Ons het die loot gewen en gekies om eerste te boul.  Die beste bouler was Ruben van der Merwe met ses paaltjies.  HoŽr Volkskool kon almal uitkry vir 52 lopies. Daarna het die manne ingegaan om te kolf.  Die beste kolwer was Dieter Bertram met 18 lopies, nie uit nie. Ons wen dus die wedstryd met 8 paaltjies.

    Muurbal
    HoŽr Volkskool het die afgelope twee weke muurbal teen HoŽrskool Cradock en Gill College gespeel.  Ons wen vir CHS 7-3 en vir Gill 6-4.
     
     


  • Die eerste vyf seuns en meisies van HoŽr Volkskool se tennisspanne het Donderdag Bredasdorp toe vertrek vir deelname aan die jaarlikse Tennis4Jesus toernooi.
    In die poelwedstryde speel hul teen HoŽrskool Piketberg (Wen 18-13),  HoŽrskool Strand(wen 18-13) en ook teen HoŽrskool Nico Malan (wen 22-9).

    Daarna dring hul deur na die semi-finale waar hul ongelukkig verloor teen HoŽrskool Durbanville.  In die finale rondte speel hul uit vir derde en vierde plekke teen die gasheerskool, HoŽrskool Bredasdorp en wen hul gemaklik 18 -13.  Ons tennisspelers het toe huistoe gekom met die bronsmedalje.

    Foto: Agter: Labre Oosthuizen, Liezel Nel, Caitlin du Preez, Dehana van der Merwe en Maryke Badenhorst.
    Middel: Lunen Laubscher, Dieter Bertram, Aalwyn van der Merwe en Luan Nel. Voor: Owen Thiart


     
     


  • Maryke Badenhorst het deelgeneem aan die Suid-Afrikaanse Ranglys Toernooi te Port-Elizabeth.  Sy eindig tweede in die enkels toernooi en verower 'n algehele eerste plek in die meisies dubbelstoernooi.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

     
     


  • Emile Blignaut het die afgelope naweek deelgeneem aan die Uitenhage Swemklub Gala. Hy het goeie tye behaal en wen 'n brons medalje vir sy 50m Rugslag vir Seuns 13 en 14 jaar.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

     
     


  • Die volgende tennisspelers is verkies tot die OP Plattelandspan:

    Agter: Caitlyn du Preez (res 0.19), MarykeBadenhorst (o.19), Dieter Bertram (0.16) en Liezel Nel (0.16).
    Voor: Labre Oosthuizen (o.16), Dehana van der Merwe (Res 0.16)en Aalwyn van der Merwe (0.14)

     
     
     


  • HoŽr Volkskool het die afgelope naweek aan UHS se Founders Weekend driekamp kompetisie deelgeneem.
    Ons meisies het 'n algehele 3e plek behaal, terwyl ons seuns algehele eerste en tweede plekke behaal het.

    Fotos:
    Die eerste seuns: Llewellyn Crewe-Brown, HJ Truter en Shaheen Cassim

    Tweede Seuns: Owen Thiart, Jaco Gouws en Jaydee Jooste

     


    Derde Meisies: Sanmari de Goede, Lynette Ittershagen-Strauss en Tinica Grassman

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


  • Die volgende leerlinge het aan die einde van 2016 eerste klasposisies behaal, na afloop van die November eksamen:
    Fransene Joubert (Gr 8), Caitlin du Preez (Gr 9), Timothy Thompson (Gr 11) en Engeri Fourie (Gr 10).
     
     
     
     
     
     


  • ‘n Koeler somersdag het vir ideale toestande gesorg by HoŽr Volkskool se kleure-atletiekbyeenkoms. Dit was ‘n ontspanne atmosfeer waar daar ook taai wedywering was in ‘n verskeidenheid items.

    Foto:  Madel Piek is besig met die 3000 m.  Sy hou na afloop van die 2017 kleure atletiek elke ouderdomsgroep se spiesgooi rekord.  Sy was die Junior Victrix Ludorum in gr 8 en gr9 gewees en die Senior Victrix Ludorum in gr 10, 11 en 12.


    Die volgende byeenkomsrekords is verbeter:
    Naam Item Ouderdom Afstand/ Tyd
    Madťl Piek Spiesgooi D/19 38,50 meter
    Lafras van Rooyen Diskus S/17 39,65 meter
    Marni van der Merwe 200 meter D/14 28,37 sekondes
    Danť Thiart Gewigstoot D/14 9,67 meter
    Handhaaf 4 x 100 meter S/15 50,70 sekondes
    Handhaaf 4 x 100 meter D/19 56,87 sekondes
    Die spankompetisie is deur Werda gewen.

    Die onderskeie bekerwenners was soos volg:

    Naam van beker Toekenning Naam van atleet  Tyd/Afstand
    Volksie Vinnigste 100m Cullen August 10,94 sek.
    Volksie Vinnigste 1500m (dogter) Lizandri Crewe-Brown 6:24,98 sek.
    Wessel Fourie Vinnigste 1500m (seun) Jay-Dee Jooste 5:12,66 sek.
    Charlie Lategan  Beste baanprestasie (dogters) Marni v.d. Merwe- 200m D/14 28,37 sek.
    Volksie Beste baanprestasie (seun) Cullen August- 100m S/19  10,94 sek.
    Ou Mutual  Beste veldprestasie (dogter) Danť Thiart- Gewigstoot D/14 9,67 meter
    Christo Bezuidenhout  Beste veldprestasie (seun) Lafras v Rooyen- Diskus  S/17 39,65 meter
    Junior Victrix Ludorum Marni van der Merwe
    Junior Victor Ludorum Reinier Swanepoel
    Senior Victrix Lurorum Madťl Piek
    Senior Victor Ludorum Jay-Dee Jooste
     
     
     
     

     
    Fotos: Victor en Victrix Marni van der Merwe (Jnr), Madel Piek (Snr), Jaydee Jooste (Snr) en Reinier Swanepoel (Jnr) en Jaydee Jooste besig om hoog te spring.



  • Op 12 Januarie is 'n gedenkdiens by die Gideon Scheepers-naald gehou ter herinnering aan die Kommandant Gideon Scheepers (1878-1902) wat tydens die Anglo-Boereoorlog terreggestel is.

    Die verrigtinge is bygewoon deur onder andere HoŽr Volkskool se ATKV-Jeugtak, Die Volksmond, die leerlingraad van HoŽr Volkskool, sowel as inwoners van die Graaff-Reinet gemeenskap.

    Foto regs: Die diens is gelei deur Ds Johan van Vuuren van Graaff-Reinet.
     
     
     
     
     
     
     
     


  • HoŽr Volkskool spog met drie toevoegings tot ons skool se sportbestuur.

    Mnr Ritus Meiring, 'n ou bekende in Graaff-Reinet, het by die skool aangesluit as sportorganiseerder en gaan ook help met afrigting by die rugby en krieket. 

    Mnr Wynand Volschenk het BA Menslike Beweginskunde (2015) en sy Honneursgraad in Sportwetenskap voltooi in 2016 te Universiteit van Tswane.  Hy sal betrokke wees by die kondisionering van die hokkie- en netbalmeisies.  Hy wil baie graag atlete vorm vir die toekoms asook 'n lekker oefen-atmosfeer skep sodat almal sal wil deelneem.

    Mnr Louis van der Walt het BSc Menslike Bewegingskunde en Fisiologie aan die Universiteit van Potchefstroom studeer en in 2016 sy Honneursgraad in Sportwetenskap behaal.  Hy is in beheer van die algemene en spesifieke kondisionering van die seuns en gaan hul lei om sodoende eerste trots te wees op hulself en dan op hul skool.
     
     


  • Die afgelope naweek het die Leerlingraad 2017 van HoŽr Volkskool aan 'n spanbou geleentheid deelgeneem te Cradock.

    Hulle het met bande in die Visrivier afgery, nadat dit onlangs baie gereŽn het en oewer tot oewer gevloei het.

    Dit was vir 'n paar van die lede 'n bietjie uit hul gemaksone, wat bietjie karakter getoon en verseker ook karakter gebou het! 

     

     

  • Twee leerlinge is na afloop van die vakansie ingesweer as deel van die leerlingraadsgroep van 2017. 

    Foto: Links is Theodor DŲrfling (Gr 9) en Adriaan Marx (Gr 11) wat nou deel is van ons span. 

    Ons sien uit om saam met julle te werk!
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

     

 


  • Hierdie leerlinge het aan die einde van 2016 hul erekleure verwerf:
    Danielle Nel (Akademie), Zileke de Jager (Ruiterkuns, Linda LŲtter (Kultuur), Lara du PLessis (Akademie), Judy van Heerden (Kultuur, Timothy Thompson (Akademie) De Jongh Stannard (Skaak) Pierre van der Merwe (Skaak).

    Foto:  Voor: Ben van der Merwe (Kultuur), Liezel Nel (Kultuur) Inge van Rooyen (Kultuur), Ischke Krouwkam (Kultuur), Engeri Fourie (Akademie), Mia DŲrfling (Akademie) en Angelicka Strydom (Skaak).  Afwesig: Zak van der Merwe (Kultuur) en Owen Thiart (Hengel).
     


  • 'n Nuwe jaar beteken vir baie mense 'n nuwe begin, wat glad nie anders was vir die nuwe gr 8's wat by HoŽr Volkskool aangesluit het nie.  Hul HoŽrskool loopbaan het afgeskop met 'n kamp wat propvol opwindende aktiwiteite ingesluit het.

    Die leerders het vir hulself 'n tente dorp gebou waar hul saam met die leerlingraad oornag het.  By die kamp het hul meer geleer oor hoe dinge by HoŽr Volkskool werk en sommer gou die onsekerheid oor die nuwe skool afgeskud.  Elke nuwe gr8'ie het ook 'n ma of 'n pa in die skool gekry saam met wie hul piekniek gehou het om mekaar beter te leer ken.   Hul het ook kans gekry om hul danspassies ten toon te stel by die sokkie, met die tema Monster Inc. 

    Die verwelkomingsweek is afgesluit met 'n konsert, waar ons nuwe onderwysers ook welkom geheet is.  Ons sien uit na 'n wonderlike jaar saam met hulle!
     
    Foto regs: Van die nuwe gr8s en nuwe onderwysers in aksie by die konsert.
    vlnr:  Jaco van Loggerenberg, Mnr Wynand Volschenk, Stefan Neethling, Andre van der Merwe en Mnr Louis van der Walt


     


     


  • Een van HoŽr Volkskool se lang asems het aan die Woodland Dairy 15km deelgeneem te Port Elizabeth.

    Madel Piek het baie goed gevaar en die wedloop voltooi in 1h21min.

    Foto regs: Mede GraaffReinet Hardloop Klub hardlopers, vlnr: Stefan Steynberg, Elize Steynberg, Madel Piek en malinda Piek.

     
     

     


     


  • Na 'n spanningsvolle wagtydperk, is HoŽr Volkskool se uitslae bekend gemaak, met 'n welkome 100% slaagsyfer waarvan 68% kwalifiseer vir graadkursusse en die res almal vir diploma kursusse.  Voorwaar 'n uitstaande prestasie!

    Ons top leerling is Emanuel de Beer, met 7 A's, waarvan hy 84% vir Gevorderde Wiskunde behaal het.  Daarna is Septima Peyper ook met 7 A's en Elbe van der Merwe met 6 A's.

    'n Totaal van 41 vak onderskeidings is deur die klas van 2016 behaal.

    "HoŽr Volkskool het deur die genade van Bo weereens 100% slaagsyfer behaal. Harde werk deur 'n toegewyde personeel is die sleutel tot ons sukses. 'n Trotse skoolhoof wens die klas van 2016 alles wat mooi is toe vir die toekoms."  Mnr. H. van Rooyen, Skoolhoof, HoŽr Volkskool.

    Foto: Emanuel de Beer
    Afrikaans Huis Taal : 76%
    Engels Eerste Addisionele Taal: 80%
    LO: 80%
    Wiskunde: 94%
    Fisiese Wetenskap: 87%
    Lewenswetenskap: 84%
    Rekeningkunde: 93%
    Gevorderde Wiskunde:84%

    Foto: Septima Peyper
    Afrikaans Huis Taal : 80%
    Engels Eerste Addisionele Taal: 80%
    LO: 84%
    Wiskunde: 82%
    Fisiese Wetenskap: 84%
    Lewenswetenskap: 87%
    Rekeningkunde: 89%
     
     

Skoollied

O Spandaukop jou fierheid, Verwasen voor die gloed, Van Graaff-Reinet se volksiel en Afrikanermoed
 Laat wÍreldstad maar wemel, Laat see maar aanhou spoel, HoŽr Volkskool staan hier rotsvas, Almal streef en werk en woel.

 

HVS Pilare

Ons projek om die terrein met die nuwe heining toe te maak is steeds aan die gang en pilare is te koop teen R3000 elk.  Pilare is beskikbaar in onderskeidelik Plasketstraat (straat voor skool) en Somersetstraat (straat van koshuis).  Skakel Paula van der Mescht by 049 8910852 of finansies@hvsgrt.org.za vir enige navrae.
 

   

HoŽr Volkskool Familie

HoŽr Volkskool Gr8-Gr12

Mnr van Rooyen, Skoolhoof
hoof@hvsgrt.org.za

 

Oudskolierebond/ Volksies

Hendrik Wolfaardt  
hendrik@osfontein.co.za

      

Laer Volkskool Gr1-Gr7

Mnr Deon Joubert, Skoolhoof
hoof@karoovolksie.co.za

Weppie Preppie (3jr - GrR)

Karen van Wyk - Tel: 049-8922643

 

HoŽr Volkskool Beheerliggaam

Skoolhoof:  Mnr. Hennie van Rooyen
Voorsitter:  Mnr. Roelie Roodt
Finansies:  Paula v.d. Mescht
Ondervoorsitter:  Mnr. Casper LŲtter
Sport:  Mnr. Jack Laubscher
Bemarking:  Mev. Diane Bertram en Mnr. Geoff Crewe-Brown
Koshuis:  Mev. Christelle Nel en Mnr. Francois v.d. Merwe
Personeel:  Mnr. Neil Schreuder en Mnr. Theo DŲrfling
Terrein:  Mnr. Louis v.d. Mescht

   

Nuttige Skakels

Registreer by

Somersport Oefentye

Kalender 2017
Prospektus

Skoolfonds en Losies

Klerewinkel Pryslys

Aansoek om toelating
Opdateer Oudskoliere Kontakbesonderhede
Interskole uitslae

Oudskoliere Nuusbrief Vol. 16